DLA MYŚLIWYCH I PASJONATÓW LEŚNEJ PRZYGODY

DLA MYŚLIWYCH I PASJONATÓW LEŚNEJ PRZYGODY

BUDŻETOWIEC

W PRAKTYCE

Jak wybrać dobry i tani termowizor obserwacyjny?

Wybór taniego termowizora obserwacyjnego może być trudny. Oczywiste jest, że w miarę jak budżet się zmniejsza, możliwości urządzenia i jakość obrazowania termicznego mogą być ograniczone. Dlatego przed zakupem zapoznaj się z specyfikacjami sprzętu, jego możliwościami, precyzją pomiarów i ewentualnymi ograniczeniami, aby dokonać odpowiedniego wyboru. Określ swoje potrzeby. Zastanów się, do czego chciałbyś używać termowizora. Do obserwacji przyrody, czy może do monitorowanie nieruchomości? A budżet? Jeśli już wiesz ile chcesz, lub możesz wydać, czas na analizę parametrów. Zwróć uwagę na takie parametry jak: rozdzielczość termiczna, zasięg detekcji, czas pracy na baterii, tryby obrazowania, a także ewentualne dodatkowe funkcje, takie jak zapis foto/ wideo, czy łączność bezprzewodowa.

Zwróć uwagę na markę i jakość

Marka termowizora może być ważna, ponieważ renomowane firmy często oferują lepszą jakość, obsługę klienta i gwarancję. Warto dokładnie sprawdzić reputację producenta przed zakupem. Urządzenia renomowanych firm mogą cieszyć się również większym zainteresowaniem przy ewentualnej dalszej odsprzedaży.

BUDZETOWIEC W PRAKTYCE-1

Przeanalizuj opcje zakupu sprzętu używanego

Jeśli masz ograniczony budżet, możesz również rozważyć zakup używanego termowizora obserwacyjnego. Jednak pamiętaj, aby dokładnie przetestować kupowany sprzęt. Pewnym zabezpieczeniem może być zakup urządzenia posiadającego ważną gwarancję.

Rozważ dodatkowe opcje

Jeśli jesteś zainteresowany sprzętem termowizyjnym w ramach niższego budżetu, istnieje kilka dodatkowych opcji do rozważenia. Oto kilka propozycji urządzeń, które mogą być dostępne w przystępnych cenach.

Termowizyjna kamera do smartfona

Niektóre kamery termowizyjne, które można podłączyć do smartfona, oferują stosunkowo niski koszt w porównaniu z profesjonalnymi termowizorami. Są kompaktowe i wygodne w użyciu, umożliwiając przeprowadzanie szybkich inspekcji termicznych przy użyciu smartfona jako ekranu.

Przystawki termowizyjne

Często można znaleźć przystawki termowizyjne, które można podłączyć do smartfonów lub tabletów, aby przekształcić je w urządzenia termowizyjne. Mogą być one stosunkowo tańsze niż dedykowane termowizory, ale oferują podobne możliwości obrazowania termicznego.

BUDZETOWIEC W PRAKTYCE-2

Teoria a praktyka

Jeśli jednak dalej rozważasz zakup tańszego termowizora ręcznego ( monokularu ) i po przeanalizowaniu sporej dawki teorii w postaci parametrów i opisów wiesz co kupić, to działaj. Jeśli nie wiesz lub nie jesteś pewien, czas na kwestię kluczową. Z pomocą przyjdzie tytułowa „praktyka”.

Producenci w parametrach technicznych podają dane dotyczące maksymalnych zasięgów detekcji. Informacja ta jest bardzo istotna dla użytkowników polujących czy obserwujących obiekty na dużych otwartych przestrzeniach. Jeśli obserwujesz głównie w lesie, czy w terenie gdzie obserwacje prowadzisz na niewielkich odległościach a oczekujesz dobrej rozpoznawalności szczegółów na niewielkich dystansach, wybór termowizora w wersji „budżetowej” wcale nie musi być złym wyborem gdyż większość oferowanych modeli dobrze poradzi w tej sytuacji.

Podobnie rzecz się ma w przypadku, w którym bardziej zależy nam na zlokalizowaniu obiektu, niż jego natychmiastowym rozpoznaniu. Oczywiście urządzenia o wyższych parametrach będą miały tu przewagę, szczególnie w trudniejszych pogodowo warunkach. Natomiast praktyka pokazuje, że również tańsze termowizory radzą sobie w tym przypadku całkiem nieźle. Ocenienie „co” od momentu stwierdzenia że „coś” jest, wymaga jedynie wykonania paru kroków więcej.

„Budżetowce” mają jeszcze jedną zaletę. Kompaktowe wymiary pasujące na ogół do każdej kieszeni kurtki czy spodni. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że najlepszy termowizor to ten, który aktualnie mamy przy sobie.


Dlatego warto byś zapoznał się z kilkoma propozycjami sprzętowymi, które pomimo stosunkowo niskiej ceny moga spełnić Twoje oczekiwania.

BUDZETOWIEC W PRAKTYCE-3

Pulsar Axion XM30F

Pulsar Axion XM30F to kompaktowy monokular termowizyjny. Zastąpił sprawdzonego Axion Key XM30 oferując dodatkowo funkcje znane dotychczas z wyższych modeli: moduł WiFi oraz rejestrator video i zdjęć z pamięcią 16 GB. Całkowicie nowy wyświetlacz AMOLED zapewnia jakość obrazu niespotykaną dotychczas w tej klasie sprzętu.


Wyposażone jest w przetwornik 12 μm o rozdzielczości 320×240 pikseli, oferuje duży zasięg detekcji nawet ze stosunkowo skromnymi obiektywem. Zasilany jest akumulatorem APS3 o pojemności 3200 mAh , i może pracować non stop przez ponad 5 godzin.
Biorąc pod uwagę jakość obrazu, zasięg detekcji oraz kompaktowy design można stwierdzić, że dobrze sprawdzi się podczas nocnych polowań i obserwacji.

więcej o Pulsar Axion XM30F przeczytasz TUTAJ

Hikmicro Lynx PRO LH25

Kamery z serii LH to rozwinięcie dobrze znanych i cenionych produktów Hikvision. Lynx Pro LH25 korzysta ze sprawdzonych rozwiązań , które pod wieloma względami zostały ulepszone. Oferuje Wam większe maksymalne powiększenie optyczne wynoszące teraz 2,45x, sensor o dobrze znanej rozdzielczości 384 × 288, jednak z dużo mniejszym rozstawem pikseli wynoszącym 12 μm. Czuły detektor pozwala na zwiększenie zasięgu detekcji (zgodnie z danymi producenta) do ponad 2700 metrów. Obraz wyświetlany jest na ekranie o większej rozdzielczości, wynoszącej aż 1280 × 960 pikseli.


Seria Lynx posiada do wyboru cztery palety barw wyświetlanego obrazu. 8 GB wbudowanej pamięci pozwala na zapis tysięcy zdjęć i wielu filmów. Urządzenie oferuje też ciągły czas pracy na jednym akumulatorze do 7,5 godziny.


Lynx PRO LH25 to jedna z mniejszych kamer termowizyjnych. Dzięki lekkiej i kompaktowej konstrukcji bez problemu mieści się w kieszeni, dlatego może nam nieustannie towarzyszyć podczas obserwacji przyrody czy polowania.

więcej o Hikmicro Lynx PRO LH25F przeczytasz TUTAJ

POPULARNE