DLA MYŚLIWYCH I PASJONATÓW LEŚNEJ PRZYGODY

DLA MYŚLIWYCH I PASJONATÓW LEŚNEJ PRZYGODY

TERMOWIZOR

JAK UŻYWAĆ?

Z pozoru pytanie jest banalne. Włączyć, wyregulować ostrości i …obserwować. Zawsze jednak warto zapoznać się z możliwościami zakupionego sprzętu, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Żywotność akumulatora

Jeśli termowizor zasilany jest ogniwami wbudowanymi, możemy od razu przejść do dalszych regulacji. Natomiast ogniwa wymienne w przypadku stosowania akumulatorów, będą wymagały wstępnego naładowania. W zależności od typu i modelu zakupionego urządzenia, możliwe jest ładowanie zamontowanych akumulatorów bezpośrednio przez urządzenie lub też skorzystanie z dedykowanych ładowarek, będących na wyposażeniu termowizora. Możliwe jest rownież dokupienie ładowarki kompatybilnej z danym modelem, jeśli nie ma jej w podstawowym komplecie. Aby wydłużyć żywotność akumulatora i uchronić sprzęt przed awarią podczas ładowania akumulatorów w urządzeniu, używaj zawsze ładowarki dostarczonej z termowizorem. Pamiętaj też, że korzystanie z możliwości nagrywania zdjęć i filmów może sprawić, że bateria lub akumulator będzie działać nieco krócej. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą ogniwo zewnętrzne(powerbank) lub akumulatory zapasowe.

JAK UZYWAC TERMOWIZOR_art_1

Jak poprawić jakość obrazu?

Po uruchomieniu ustaw ostrość pokrętłem na okularze tak aby widzieć wyraźnie elementy wyświetlane na ekranie. Ustawiamy ostrość obracając pierścieniem regulacji ostrości na obiektywie. Jeśli jakość obrazu nie jest zadowalająca, możesz sprawdzić ustawienia jasności i kontrastu. W zależności od marki i modelu termowizora w celu poprawy paramertów obrazu i lepszego dostosowania do panujących warunków obserwacji, możesz też skorzystać z gotowych trybów obserwacyjnych. Zwykle termowizory posiadają kilka dedykowanych trybów obserwcyjnych. Gdy różnice termiczne w obserwowanym obrazie nie są duże, możesz użyć trybu podnoszącego kontrast i wzmocnienie obrazu. W warunkach dużej rozpiętości temperatur są zwykle dużo większe – tam użyj trybu mniej kontrastowego. Istotny w przypadku konieczności lepszego rozpoznania szczegółów, może też być wybór z palety kolorów wyświetlania, koloru obrazu najbardziej optymalnego do danych warunków obserwacji.

Co to jest kalibracja?

Podczas obserwacji na wyświetlaczu termowizora zaczniesz po pewnym czasie dostrzegać zakłócenia pogarszające jakość wyświetlanego obrazu. Dlatego wyświetlany obraz jest co jakiś czas odświeżany. To jest właśnie kalibracja obrazu. Kalibracja polega na odcięciu obrazu zewnętrznego generowanego przez termowizor. Podczas automatycznej kalibracji zwykle słyszalny jest cichy trzask – jest to dźwięk mechanicznej migawki która na moment zamyka przestrzeń pomiędzy obiektywem a przetwornikiem. Po zamknięciu migawki termowizor „widzi” jedynie swój własny sygnał będący zakłóceniem jakie należy „zdjąć” z obrazu. Po wykonaniu kalibracji obraz jest „oczyszczony”, znikają zakłócenia (zazwyczaj szum i charakterystyczne pionowe linie). Możesz dowolnie wybrać tryb wykonywania kalibracji. Może być wykonywana automatycznie. Wówczas to automatyka termowizora na podstawie analizy obrazu decyduje o momencie wykonania kalibracji. W trybie półautomatycznym migawka wyzwalana jest przyciskiem (to na wypadek gdybyśmy obawiali się automatycznej kalibracji w najmniej odpowiednim momencie). Istnieje też kalibracja manualna przy której nie korzystasz z wbudowanej migawki i na czas kalibracji ręcznie zakrywasz obiektyw. Niektóre termowizory wykorzystują kalibrację bezmigawkową która jest mniej skuteczna ale praktycznie bezobsługowa.

Dziel się obrazem

Większość współcześnie produkowanych termowizorów posiada wbudowany rejestrator obrazu pozwalający zapisywać pliki wideo jak też przechwytywać pojedyńcze klatki w postaci zdjęć. Ostatnio coraz częściej spotyka się też wbudowane moduły WiFi które pozwalają obserwować obraz z termowizora na tablecie lub smartfonie. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację a następnie połączyć się z siecią WiFi, abyś mógł transmitować obraz na urządzenie mobilne, jak też sterować podstawowymi funkcjami termowizora za pomocą smartfona.

Jak zadbać o sprzęt?

W przypadku monokularu termowizyjnego istota rzeczy głównie sprowadza się do wytrzymałości na warunki atmosferyczne i awaryjności elektroniki. W przypadku lunet termowizyjnych i nasadek termowizyjnych, musisz wziąć pod uwagę jeszcze odporność na odrzut. Termowizory użytkowane w terenie są narażone na kurz, opady deszczu, wilgoć oraz muszą być odporne na wszelkie typu uszkodzenia, związane z specyfiką ich normalnego użytkowania. Ważne jest byś zadbał o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu podczas jego transportu i użytkowania. Stosując dedykowane futeraly oraz akcesoria do czyszczenia dasz sobie szansę na dłuższe „cieszenie” się zakupionym sprzętem.

POPULARNE