DLA MYŚLIWYCH I PASJONATÓW LEŚNEJ PRZYGODY

DLA MYŚLIWYCH I PASJONATÓW LEŚNEJ PRZYGODY

PULSAR MERGER

TEORIA I PRAKTYKA

MERGER

Długo się opierałem. Myślałem..”mam monokular…po co mi lornetka. A jednak sprawdziłem i dlatego pisze parę słów o Mergerze. Dlaczego? Bo miło jest znów oglądać w nocy czarne dziki.

Lornetka Pulsar Merger XP50 LRF

Lornetka termowizyjna Merger XP50 LRF to zaawansowany sprzęt optyczny, który łączy w sobie zalety lornetki i termowizora. Dzięki temu można obserwować otoczenie w ciemnościach oraz w trudnych warunkach atmosferycznych. To jeden z kilku modeli lornetek termowizyjnych oferowanych na rynku. Merger oferuje wysoką jakość obrazu oraz możliwość nagrywania obrazu na karcie pamięci. Dodatkowo, dzięki wbudowanemu akumulatorowi, można korzystać z urządzenia przez długi czas bez konieczności wymiany baterii. Urządzenie posiada 50 mm obiektyw oraz funkcję Laser Range Finder (LRF), która umożliwia pomiar odległości do obserwowanych obiektów. Wszystkie te cechy sprawiają, że lornetka termowizyjna Merger XP50 LRF oferuje wysoką jakość obrazu, co pozwala na dokładne i wygodne obserwacje w trudnych warunkach oświetleniowych.
To wszystko prawda, ale od razu rodzi się kilka pytań. Dlaczego?

Dlaczego Merger XP50 LRF oferuje wysoką jakość obrazu?

Odpowiedź z pozoru jest prosta. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii termowizyjnej oraz wysokiej klasy komponentom układu optoelektronicznego.
Urządzenie wykorzystuje detektor o rozdzielczości 640×480 pikseli, co zapewnia dużą ostrość obrazu oraz dobry kontrast. Soczewki optyczne wykonane są z wysokiej jakości szkła germanowego a wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1024×768 pikseli pozwala na oglądanie generowanych z dużą szczegółowością obrazów.
A dlaczego ta jakość? Bo komponenty te zostały właściwie dobrane i połączone.

MERGER-1

Jak działa detektor termowizyjny?

Detektory termowizyjne przetwarzają informacje o promieniowaniu podczerwonym i przekazują je do układu elektronicznego, który generuje obraz termowizyjny. Obrazy te pozwalają na wykrycie obiektów, które nie są widoczne dla ludzkiego oka, takich jak osoby, zwierzęta, czy pojazdy.


Detektor to matryca, na której umieszczono tysiące pikseli detekcyjnych. Każdy piksel jest w stanie wykryć emitowaną przez obserwowany obiekt energię. Podczas gdy klasyczne kamery optyczne rejestrują światło widzialne, detektory termowizyjne wykrywają promieniowanie podczerwone, które jest emitowane przez obiekty w zależności od ich temperatury. Dlatego też, detektory termowizyjne są szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy trudno jest uzyskać dobry obraz z użyciem zwykłych kamer optycznych.
Detektory termowizyjne są produkowane w różnych wersjach, ale najczęściej stosowane są detektory oparte na technologii bolometrów lub półprzewodnikowych. Detektory oparte na bolometrach mierzą zmiany temperatury na podstawie zmian oporu elektrycznego, podczas gdy detektory półprzewodnikowe wykorzystują właściwości termoelektryczne, takie jak zmiana napięcia w odpowiedzi na różnicę temperatury.

Co to jest rozdzielczość detektora?

Detektor termowizyjny o rozdzielczości 640×480 pikseli składa się z umieszczonych na matrycy 640 pikseli w poziomie i 480 pikseli w pionie. Im większa jest rozdzielczość detektora termowizyjnego, tym lepsza jest jakość generowanego obrazu termowizyjnego, ponieważ zwiększa się liczba pikseli, które są w stanie wykryć energię podczerwoną i przetworzyć ją na obraz. Rozdzielczość mikrobolometru to jednak nie wszystko. Coraz częsciej zwracamy uwagę na podawaną przez producentów wartość współczynnika NETD.

Częściej doceniany. Co to jest NETD?

NETD to skrót od angielskiego terminu „Noise Equivalent Temperature Difference”. Jest to parametr, który określa minimalną różnicę temperatur, jaką jest w stanie wykryć dany sensor a tym samym kamera termowizyjna.


NETD określa czułość sensora na zmiany temperatury. Im niższy jest NETD, tym lepsza jest czułość urządzenia i tym mniejsze temperaturowe różnice jest ono w stanie wykryć.


NETD jest wyrażany w milikelwinach (mK), jest jednym z najważniejszych parametrów do oceny jakości urządzenia termowizyjnego.

Dlaczego matryca „widzi” obraz

„Widzi” bo współpracuje z obiektywem germanowym.

Co to jest obiektyw germanowy?

Obiektyw germanowy (ang. germanium lens) to rodzaj soczewki optycznej wykonanej z germanu – pierwiastka chemicznego o właściwościach półprzewodnikowych. Soczewki wykonane z germanu są często wykorzystywane w optyce termowizyjnej ze względu na ich unikalne właściwości optyczne.
German jest materiałem przejrzystym dla promieniowania podczerwonego, co oznacza, że może przepuszczać długości fal, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Dzięki temu, soczewki wykonane z germanu są w stanie skupić promieniowanie podczerwone i przekazać je do detektora termowizyjnego, który przetwarza te informacje na obraz.


Obiektywy germanowe mają także niską dyspersję, co oznacza, że minimalizują rozpraszanie światła, co przekłada się na większą ostrość obrazu i redukcję aberracji chromatycznej.

Dlaczego widać?

Merger XP50 LRF jest wyposażony w wysokiej jakości wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1024×768 pikseli. wykonany w technologii OLED. To technologia produkcji wyświetlaczy, która wykorzystuje organiczne materiały emitujące światło pod wpływem zasilania elektrycznego. Dzięki temu, wyświetlacze OLED oferują bardzo dobrą jakość obrazu, wysoki kontrast, żywe kolory, co umożliwia łatwe i precyzyjne rozpoznawanie i identyfikowanie obiektów w ciemności lub trudnych warunkach atmosferycznych.

MERGER-2

Pokoloruj noc. Czy można oglądać w kolorze?

Pulsar Merger XP50 oferuje kilka trybów kolorystycznych, które pozwalają na uzyskanie różnych obrazów termowizyjnych. Oto tryby kolorystyczne, które oferuje Merger.
Tryb koloru ciepłego

Tryb koloru ciepłego

Ten tryb wyświetla obraz w kolorze, w którym cieplejsze obszary są wyświetlane w jasniejszych kolorach, a chłodniejsze obszary w ciemniejszych. Ten tryb jest szczególnie przydatny wtedy, gdy chcemy zobaczyć, gdzie znajdują się źródła ciepła, takie jak zwierzęta lub ludzie.

Tryb koloru zimnego

Ten tryb działa na zasadzie odwrotnej niż tryb koloru ciepłego – chłodniejsze obszary są wyświetlane w jasnych kolorach, a cieplejsze w ciemniejszych.
Dzięki doborowi ustawień Mergera, i jakości obrazu dającego prawie realistyczny obraz, możliwe jest to co napisałem w tytule, czyli że miło jest znów oglądać w nocy czarne dziki.
Pozostałe tryby takie jak: tryb koloru czerwonego, zielonego, niebieskiego czy fioletowego pozwolą Wam uzyskać optymalny obraz w zależności od warunków obserwacji.

Jak dziala „wzmacniania obrazu” (ang. image enhancement)

Funkcja „wzmacniania obrazu” (ang. image enhancement) stosowana w urządzeniach optycznych, takich jak między innymi lornetki termowizyjne, ma na celu poprawę jakości obrazu w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. Proces wzmacniania obrazu polega na zwiększeniu kontrastu obrazu i nasycenia kolorów, co pozwala na uzyskanie bardziej wyraźnego i czytelnego obrazu. W lornetkach termowizyjnych, ta funkcja polega na wzmacnianiu sygnału z detektora termowizyjnego przed jego przetworzeniem na obraz.
Wzmacnianie obrazu może być realizowane na różne sposoby, w zależności od rodzaju urządzenia optycznego i jego zaawansowania technologicznego. Jedną z metod wzmacniania obrazu jest zastosowanie cyfrowej obróbki obrazu, która polega na wzmocnieniu słabych sygnałów obrazu i redukcji szumów.
Inną metodą wzmacniania obrazu jest zastosowanie intensyfikacji światła, która polega na wzmacnianiu niewidzialnych dla ludzkiego oka fal podczerwonych i przekazywaniu ich do detektora, który następnie przetwarza sygnał na obraz.
W każdym z tych przypadków, celem wzmacniania obrazu jest uzyskanie jak najwyższej jakości obrazu, aby użytkownik mógł uzyskać jak najdokładniejsze informacje o obserwowanych obiektach.

Co to jest Laser Range Finder?

Laser Range Finder (LRF) to urządzenie służące do pomiaru odległości za pomocą promieniowania laserowego. LRF składa się z nadajnika laserowego, odbiornika i układu elektronicznego, który przetwarza sygnał z odbiornika obliczając odległość do celu na podstawie czasu, jaki upłynął między wysłaniem a odbiciem się impulsu laserowego.
W lornetkach termowizyjnych Merger Laser Range Finder działa bardzo precyzyjnie pozwalając na określenie odległości do obserwowanych obiektów z dokładnością do 1m.

Jak pozbyć się kabli? Aplikacja StreamVision2

Merger XP50 LRF jest kompatybilny z aplikacją StreamVision2, która umożliwia przesyłanie obrazu termowizyjnego z lornetki na smartfony lub tablety. Aplikacja ta pozwala na podgląd obrazu w czasie rzeczywistym, a także na nagrywanie i zapisywanie filmów oraz zdjęć.

Dzięki zastosowaniu technologii Wi-Fi, połączenie między lornetką a urządzeniem mobilnym jest bezprzewodowe i pozwala na przesyłanie obrazu z odległości nawet do 15 metrów. Aplikacja StreamVision2 jest dostępna na platformy Android i iOS i można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play lub App Store.

Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownik Mergera może korzystać z dodatkowych funkcji, takich jak zdalne sterowanie lornetką, zmiana trybu kolorystycznego czy ustawianie ostrości. Aplikacja StreamVision2 może być również przydatna w sytuacjach, gdy operator chce podzielić się obrazem termowizyjnym z innymi członkami zespołu, na przykład w ramach działań ratowniczych lub wojskowych.

Ale dość już o tym, co pomontowane jest i funkcjonuje w środku Mergera. Teraz o tym co widać na pierwszy rzut oka, bo przecież pierwsze wrażenie robi się tylko raz.

Czy design jest ważny?

Każdy powie, oczywiście że tak. Możecie przeczytać że jeśli chodzi o design, Pulsar Merger XP50 LRF charakteryzuje lekki korpus, zaprojektowany tak, aby umożliwić użytkownikowi łatwe i intuicyjne użytkowanie. Urządzenie ma solidną, wodoodporną obudowę, wykonaną z trwałych materiałów, co zapewnia trwałość i odporność na warunki atmosferyczne oraz że, w odróżnieniu od poprzednika Accolade…… Merger został zaprojektowany z myślą o wygodzie i ergonomii.

To standardowy opis. Ekspert od wspomnianego wcześniej marketingowego słowa pisanego (copywriter) napisałby jeszcze:


„Struktura którą pokryty jest korpus lornetki, przez swoją delikatną chropowatość dobrze leży w dloni a dodatkowy element na wysokości śródręcza pokryty gumą, poprawia stabilność trzymania termowizora podczas przełączania funkcji przyciskami. Dobrze wyprofilowane i ergonomicznie rozmieszczone przyciski ułatwiają obsługę lornetki bez odkładania jej od oczu.


Czyli „jak raz złapiesz to już nie wypuścisz….”

Dlaczego lornetka a nie monokular termowizyjny?

Wybór między lornetką termowizyjną a monokularem termowizyjnym zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i Waszych potrzeb. Oba urządzenia porównywalnej klasy, pozwalają na obserwację w ciemnościach i trudnych warunkach atmosferycznych. Jednakże, lornetka termowizyjna oferuje dla mnie jedną ważną zaletę w porównaniu do monokularu termowizyjnego. Umożliwia obserwację obiektów binokularnie, co jest bardziej naturalne, wygodne i mniej męczące dla użytkownika a szczególnie jego oczu, podczas wielogodzinnych obserwacji.

Tyle o plusach mergera. A minusy?

Użytkowanie Mergera ma też słabsze strony. Aby się przesadnie nie rozpisywać wystarczy jedno zdanie. Nie podnoś muszli ocznych bo łatwo się „dziobnąć” w oko……. . Drugi minus jest taki, że jeśli zapomnisz ją zabrać jadąc do lasu, koniecznie trzeba wracać.

Dlaczego wybrać mergera?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Bo to dobry sprzęt!

POPULARNE